X
Menu

Niedziela Palmowa – 25 marca 2018 roku

Dziś Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Wypominki i  modlitwa różańcowa za zmarłych o godz. 16:30. „Gorzkie Żale” z ostatnim kazaniem pasyjny o godz. 17:00. Kazanie poświęcone będzie 21 męczennikom koptyjskim, zamordowanych w Libii przez islamistów w 2015 roku.  „Bóg zapłać” za ofiary składane podczas nabożeństwa na dekoracje i kwiaty do Grobu Pana Jezusa. Ofiary na kwiaty, w ciągu całego roku, można składać do skarbonki znajdującej się na drzwiach sklepiku. „Bóg zapłać”.

Niedziela Palmowa to czas świętowania XXXIII Światowego Dnia Młodzieży. W naszej Diecezji młodzież spotyka się o godz. 13:30 przy kościele Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej, skąd wyruszy procesja do Katedry św. Mikołaja, gdzie będzie sprawowana Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Romana Pindla.

We Wielki Wtorek i w Wielką Środę okazja do spowiedzi świętej od godz. 17:00. W Wielki Czwartek od godz. 16:00 do 17:30. W Wielki Piątek od godz. 8:00 do zakończenia porannej „Drogi Krzyżowej” oraz od godz. 16:00 do 17:30.

W Wielką Środę odwiedziny chorych od godz. 9:00. Prosimy o zgłoszenia tych chorych, których nie odwiedzamy systematycznie, aby wszyscy mogli przystąpić do spowiedzi wielkanocnej oraz do Komunii Świętej.

W czwartek, 29 marca, Wielki Czwartek. W tym dniu w godzinach rannych i dopołudniowych nie są odprawiane Msze Święte w kościołach parafialnych, lecz jedynie w katedrach. W katedrze św. Mikołaja o godz. 10:00 uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez kapłanów naszej diecezji pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza, z poświęceniem Krzyżma Świętego i odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich.

Wieczorem rozpoczyna się obchód Świętego Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. To najświętsze i najważniejsze dni w ciągu całego Roku Liturgicznego, w których celebrujemy i uczestniczymy w misteriach zbawienia. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele o godz. 18:00. Podczas tej Mszy Świętej Komunia Święta udzielana będzie wiernym pod dwoma postaciami chleba i wina. Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy do godz. 24:00. Harmonogram adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy jest wywieszony na tablicy ogłoszeń.

W piątek, 30 marca, Wielki Piątek. W tym dniu obowiązuje post ścisły czyli można zjeść jeden posiłek do syta oraz dwa lekkie. Nie wolno spożywać posiłków mięsnych. Nabożeństwo „Drogi Krzyżowej” dla dzieci o godz. 9:00, a dla wszystkich o godz. 17:00.  Liturgia na cześć Męki Pańskiej z ucałowaniem Krzyża Świętego przez wszystkich wiernych oraz przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego o godz. 18:00. Po zakończeniu liturgii odśpiewamy trzy części „Gorzkich Żali”. Adoracja Pana Jezusa w Grobie po ceremoniach wielkopiątkowych trwa przez całą noc, aż do wieczornej liturgii w Wielką Sobotę. Plan adoracji znajduje się w gablotach. Proszę o zapoznanie się i podjęcie adoracji. W Wielki Piątek rozpoczynamy nowennę przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia. Nowenna będzie odmawiana codziennie w godzinach porannych. W Wielki Piątek po Drodze Krzyżowej o godz. 9:00, w Wielka Sobotę o godz. 8:45, a w kolejnych dniach po porannych Mszach Świętych.

W sobotę, 31 marca, Wielka Sobota. Zachęcamy do zachowania tradycyjnego postu, aż do zakończenia Liturgii Wigilii Paschalnej. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 12:00 do godz. 15:00 co pół godziny. Jeśli będzie ładna pogoda święcenie pokarmów odbędzie się na zewnątrz kościoła, przy ołtarzu Serca Pana Jezusa. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18:00. Na liturgię przynosimy świece. Procesja rezurekcyjna odbędzie się na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej. Zapraszamy do niesienia feretronów w czasie procesji.

Za tydzień Uroczystość nad Uroczystościami czyli Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Porządek Mszy Świętych jak w każdą niedzielę z wyjątkiem Mszy św. łacińskiej. Będzie ona odprawiona o godz. 13:00, a nie jak zwykle o godz. 15:15.

Dziś dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 24 sprzedają stroiki i palmy. Dochód przeznaczony jest na misje w ramach akcji „Adopcja na odległość”

W minionym tygodniu zmarła śp: Anna Bydłoń, nasza parafianka. Pomódlmy się o dar Jej zbawienie: Wieczny odpoczywanie racz im dać Panie…

Share