X
Menu

Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła – 30 października 2022 roku

W dzisiejszą niedzielę obchodzimy uroczystość Rocznicy Poświęcenia naszego kościoła. Dziękuję wszystkim parafianom i uczęszczającym do naszego kościoła za stałą troskę o nasz kościół, za składane ofiary. „Bóg zapłać”.  Serdecznie dziękuję parafianom (w tym dzieciom i młodzieży z grupy Dzieci Maryi), którzy w dniu wczorajszym uporządkowali teren wokół kościoła.

Popołudniu o godz. 17:30, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, odmówimy Różaniec za Zmarłych wypominanych a o godz. 18:00 Msza Święta w ich intencji.

We wtorek, 1 listopada, obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Na ołtarzu ustawione zostaną Relikwie Świętych, które przechowuje nasza Parafia. W tym dniu każdy katolik zobowiązany jest do uczestnictwa we Mszy Świętej. Porządek Mszy Świętych jest następujący: o godz. 7:00, 8:30, 10:00, 11:30 oraz po procesji na cmentarzu ok. 15:15.  Procesja na cmentarz z modlitwą za Zmarłych rozpocznie się w kościele o godz. 14:30. Zachęcamy wiernych do udziału w tej ważnej i tradycyjnej modlitwie Kościoła. W dniu 1 listopada, jak co roku, nie będzie Mszy Świętej o godz. 18:00.

W dniu 1 listopada do skarbonek będzie zbierana kwesta na rzecz naszego, parafialnego  cmentarza. (Brakuje jeszcze kilku osób podejmujących kwestę)

W środę, 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli Dzień Zaduszny. W tym dniu przyjdźmy z modlitewną pomocą naszym zmarłym przez udział we Mszy Świętej oraz nabożeństwach. Porządek Mszy Świętych jest następujący: o godz. 7:00, 8:30, 16:00, 18:00. Godzinki za zmarłych odśpiewane będą o 8:00. Nieszpory za zmarłych odprawione będą o godz. 17:00, a różaniec o godz. 17:30. W tym dniu przed ołtarzem będzie ustawiona tradycyjna dekoracja tzw. pusty katafalk, który ma symbolizować naszych zmarłych.

Od 1 do 8 listopada istnieje możliwość zyskania pod zwykłymi warunkami odpustu zupełnego dla naszych bliskich zmarłych (stan łaski uświęcającej, oderwanie od grzechu, przyjęcie Komunii św., nawiedzenie cmentarza i modlitwa za dusze w czyśćcu cierpiące, modlitwy w intencjach Ojca św., wyznanie wiary)

Od środy, 2 listopada, do wtorku, 8 listopada, o godz. 17:30 odmawiamy różaniec za zmarłych wymienionych w wypominkach jednorazowych.

Przyjmujemy wypominki jednorazowe i roczne. Wypominki roczne przyjmujemy w kancelarii parafialnej. Kartki na wypominki znajdują się na ołtarzu Najświętszego Serca P. Jezusa/ołtarzu św. Józefa.

Prosimy i apelujemy o segregację odpadów na cmentarzu i wrzucanie ich do odpowiednich kontenerów. Dużym odciążeniem z opłat dla parafii za wywóz śmieci będzie zabranie odpadów ze sobą wszak najczęściej jesteśmy samochodem i można zabrać je do bagażnika i wyrzucić do domowych kubłów, których wywóz już jest opłacony. Bardzo o to prosimy. W minionym roku 2021 koszt wywozu odpadów po 1 i 2 listopada wyniósł 6 944 zł.

Informujemy również, iż nasz cmentarz został zdigitalizowany i istnieje możliwość odnalezienia istniejących grobów poprzez program „Grobonet”.

W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi od godz. 17:00. W pierwszy piątek adoracja i okazja do spowiedzi od godz. 17:00. Po Mszy św. o godz. 18:00 w salce odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania. W kościele adoracja i okazja do spowiedzi św. trwać będzie do godz. 20:00. W tym dniu od godz. 8:30 odwiedziny chorych w domach (prosimy o zgłoszenia). W pierwszą sobotę (4 listopada – wspomnienie św. Karola Boromeusza) po Mszy św. o godz. 7:00 adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwy wynagradzające i ofiarowania Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

W zakrystii można zapisać się na przejazd autokarem do Wilamowic, 12 listopada, w dniu parafialnej pielgrzymki. Koszt przejazdu 25 zł. Przy wejściu do kościoła rozprowadzane są foldery z programem pielgrzymki.

W miniony czwartek odbyło się spotkanie Duszpasterskiej Rady parafialnej. Omówiono m.in. sprawy: zabierania ze sobą odpadów z cmentarza co w prosty sposób wspiera budżet parafii,  parafialnej pielgrzymki do Wilamowic, planowanej na przyszłoroczny Wielki Post misji parafialnych, dobrego wykonywanie czytań podczas Mszy, tworzenia grupy osób czytających lekcje oraz podejmujących służbę przy ołtarzu Pańskim, dostrzegania potrzebujących parafian i ich wsparcia.

Zapraszamy do udziału w uroczystości oznaczenia znakiem pamięci „Tobie Polsko” wspólnego grobu śp. Wincentego Barona i śp. Jadwigi Baron. Uroczystość odbędzie się w czwartek, 3 listopada, o godz. 11:00 zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych pro Patriae (za Ojczyznę), następnie przejście na cmentarz i umieszczenie proporca „Tobie  Polsko” na wspomnianym grobie.

Śp. Wincenty Baron ur. 19 stycznia 1890 roku w Koźlu, zmarł 13 marca 1943 roku w Mikuszowicach, był uczestnikiem III powstania śląskiego, zastępcą dowódcy kompanii kozielskiej, kapelmistrzem wojskowym, żołnierzem 21 Pułku Artylerii Lekkiej w Bielsku-Białej w stopniu chorążego, został odznaczony Krzyżem Niepodległości oraz Śląskim Krzyżem Wolności i Zasługi.

Śp. Jadwiga Baron, żona Wincentego, ur. 15 lipca 1900 roku, zmarła 17 września 1946 roku, była uczestniczką powstań śląskich, działaczką plebiscytową na Górnym Śląsku, 2 września 1939 roku została zmobilizowana do Wojska Polskiego jako sanitariuszka i ewakuowana na Wołyń, gdzie pracowała w szpitalu polowym armii „Kraków”, po zwolnieniu z niewoli sowieckiej znalazła się we Lwowie, skąd w grudniu 1939 roku przeszła na teren okupacji niemieckiej i została wywieziona do obozu jenieckiego w Sudetach, w 1940 roku szczęśliwie powróciła do Mikuszowic, była odznaczona Medalem i Krzyżem Niepodległości.  

Jeszcze raz zachęcamy i zapraszamy wszystkich parafian oraz gości do udziału w tej ważnej i pięknej uroczystości.

W mijającym tygodniu odbyły się pogrzeby naszych parafian: śp. Jana Górala oraz śp. Andrzeja Jasicy, wypraszajmy dla nich Boże miłosierdzie: Wieczne odpoczywanie racz Im  dać Panie…

 

Share

Intencje na dziś

1 grudnia 2023

1.12.2023 I piątek miesiąca, Dzień Powszedni

Intencje Mszalne

7:00  +Bogusław Dobija

18:00 W intencji kapłanów oraz w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci, dla żywych o Boże błogosławieństwo, dla zmarłych o dar życia wiecznego

iCal